Zaměřeno na vločky

Zaměřeno na vločky

Zaměřeno na vločky

Ovesné vločky zná každý, ale už jste zkoušeli vločky pohankové, amarantové či teffové? Podívejte se na náš přehled a vyberte si takové, které pro vás budou nejvhodnější.

 

Hledáte snídani, která vás po ránu nakopne pořádnou dávkou energie? Vyzkoušejte vločky. A nemusejí to nutně být zrovna ty ovesné, existuje jich totiž hned vícero druhů, a to i bezlepkových. Podívejte se na náš přehled a vyberte si takové, které pro vás budou nejvhodnější.

Co jsou vločky a jak vznikají

Vločky vznikají speciálním technologickým procesem ze semen nejčastěji lipnicovitých rostlin (obilnin), případně rostlin z dalších čeledí (laskavcovité, rdesnovité), jež jsou souhrnně označovány jako pseudoobilniny. Způsoby výroby se lehce liší, ale v zásadě dochází k odstranění slupky neboli hrubého zrna a rozdrcení vnitřní části (jádra), aby byly vločky pro člověka chutné a lehce stravitelné.

Obilniny a pseudoobilniny se pěstují se již tisíce let a jsou nepostradatelnou součástí lidské potravy. K nejznámějším obilninám patří oves, pšenice, špalda, ječmen, žito, ale také přirozeně bezlepkové jáhly (proso), kukuřice, čirok, teff (milička) a rýže. Mezi pseudoobilninami, které též neobsahují lepek, jsou oblíbené především amarant (laskavec), quinoa (merlík) a pohanka. Vločky se však dají vyrábět i z některých luštěnin, například hrachu nebo sóji.

Ovesné vločky

Když se řekne vločky, každý si jistě představí právě ty ovesné. Jde o nejvíc známý a využívaný typ vloček, který je součástí mnoha zdravých pochoutek. Vznikají lisováním ovesného zrna a mají světle hnědou barvu a výraznou oříškovou vůni i chuť. Obsahují řadu cenných vitamínů, minerálních látek a především vlákniny, proto jsou ideálním základem zdravé a vyvážené snídaně, ale i oblíbenou přílohou, vložkou do polévky nebo hlavním chodem. Na Grizly.cz je najdete kromě klasiky také v biokvalitě, nebo dokonce díky speciálnímu výrobnímu procesu v bezlepkové variantě.  

Špaldové vločky

Špaldové vločky se vyrábějí z pšenice špaldy, staré nešlechtěné odrůdy pšenice, pěstované již starými Egypťany. Tyto vločky jsou oblíbené především pro svou lehkou stravitelnost, vyšší podíl minerálů, komplexních sacharidů, bílkovin a také vlákniny. Jejich konzumace přispívá ke zdravému fungování nervové soustavy, oběhového systému a ovlivňuje také zdraví kostí a zubů. Skvěle si na nich pochutnáte v jogurtu, snídaňové kaši i müsli, ale hodí se i jako příloha nebo součást hlavních chodů.

 

Rýžové vločky 

Přirozeně bezlepkové rýžové vločky jsou velmi lehké a snadno stravitelné. Mají bílou barvu, jemnou rýžovou vůni a neutrální chuť. Představují bohatý zdroj komplexních sacharidů, vitamínů skupiny B a minerálních látek (především draslíku a fosforu) v kombinaci s nízkým obsahem tuků. Díky svým vlastnostem a velmi rychlé a snadné přípravě jsou oblíbené mezi celiaky a milovníky zdravé výživy, vhodné jsou však také pro těhotné ženy i miminka již od 6 měsíců věku. Ideální do kaší, k luštěninám nebo do polévek. A na Grizly je najdete i v biokvalitě.

Pohankové vločky 

Drobné, jemné pohankové vločky tmavě hnědé barvy a výrazné typické vůně a chuti patří mezi přirozeně bezlepkové a lehce stravitelné potraviny. Vznikají lisováním pohankových krup a kromě komplexních sacharidů, vlákniny a vitamínů jsou významným zdrojem rutinu, který posiluje cévy a zvyšuje jejich pružnost. Hodí se do sladkých i slaných kaší a díky své bleskové přípravě poslouží jako rychlá příloha nebo přísada do polévek, karbanátků a pomazánek. A ochutnat je můžete také v biokvalitě.

 

Amarantové, quinoové a teffové vločky 

Ještě před nedávnem u nás téměř neznámé rostliny amarant a quinoa pocházejí z Jižní Ameriky, zatímco teff z Etiopie. Všechny tři zmíněné patří ve svých domovinách mezi důležité zemědělské plodiny, všechny jsou přirozeně bezlepkové a obsahují spoustu důležitých živin. Jejich semínka, tedy také vločky jsou velmi drobounké a doslova nabité energií, vlákninou a vitamíny. Vykouzlíte z nich řadu zdravých pokrmů od snídaňových kaší přes polévky až po chutné přílohy.
A u nás si na nich pochutnáte v biokvalitě.
 

Ať už dáváte přednost klasickým vločkám, nebo z nejrůznějších důvodů volíte spíše ty bez lepku, všechny zmiňované vám poskytnou dostatek potřebné energie pro aktivní a zdravý život. Našli jste své favority?
 

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!